Вести:

Thursday, September 10, 2015

Београд се хвали, а зулум све јачи

Thursday, September 10, 2015 | КМ новине 0

Влада Србије објавила је победу преговорима у Бриселу, али појачани напади на повратнике и њихову имовину широм Метохије и убрзана куповина српских имања у Новом Брду и у Грачаници очигледно указују на и даље несрећну стварност Срба на Косову.

Београд се хвали, а зулум све јачи
Фото: КМ Новине / Илустрација

Пише: Јелена Петковић - Вести

- Иако смо на папиру или како рекоше 5:0 у вођству, на терену се давимо у још оно мало жабокречине у којој смо се нашли, газећи једни преко других за мало чисте воде док све време тонемо све дубље. Напади на повратнике и њихову имовину, убрзана куповина српских имања у Новом Брду и у Грачаници су очигледан пример победе и наше жабокречине, коментарише за "Вести" дешавања на Косову, новинар из Грачанице, Иван Миљковић. 

Бриселски ферман

Након проглешење победе у Београду, ситуација за српску заједницу на КиМ добила је (не)очекиван ток. Већ сутрадан су организовани протести у Ђаковици због доласка повратника, младић српске националности избоден је ножем у Клокоту, а по 17 пут од повратка Срба ( 2004. године) у селу Бабљак код Урошевца обијена је православна црква, Свете тројице. Због последњег бриселског споразума о Заједници српских општина, са непознате локације огласила се и Албанска национална армија (АНА/АКСХ) наређујући и претећи властодржцима у Приштини да повуку потписе са договора "или ће интервенисати".   

Незапослени и без наде

Милан Јањић из Штрпца, родом из Урошевца, са четворочланом породицом је станар колективног центра на Брезовици.
- И даље се дешавају напади скоро сваког дана, и даље се скрнаве цркве. Не видим да ће бити бољитка. Као расељено лице још живим у осам квадрата колективног центра са супругом и двоје деце. Ја и супруга не радимо, и не видим никакав просперитет за младе Србе јужно од Ибра. Баш онако како се наши проблеми гурају у фиоке, плашим се да ће тако бити и са споразумом. Ако и крене са применом, Приштина ће да уцењује - каже Јањић.

- Још нам одзвања у ушима тих 5:0, како нам је представљена та чувена бриселска победа. Али, одавно смо научили да тумачимо политичке поруке које нам стижу и из Београда. Није први пут да нам се порази сервирају као победе. Још за време турске владавине на овим просторима, када је остатак Србије био слободан, Турци су на Косову увели нови ферман којим су дате веће повластице за српски живаљ. Међутим, тако је било само на папиру, а у пракси зулум Турака и Арбанаса над Србима није престајао. Стара песма на нови глас, тако су те повластице оценили Срби. Иста ситуација је и данас само што се ово зове Бриселски споразум - каже Миљковић.

Ситуација подсећа на 1999. годину

Представник невладиног сектора са севера и грађанин Косовске Митровице, Душан Радаковић, такође оцењује да након нове рунде преговора у Бриселу Срби на КиМ не осећају бољитак, већ да је ситуација у неким сферама и гора него што је била.

- Сваки дан се се све више осећа радикализам и национализам албанске стране. Мислим да су за то одговорни албанска заједница и такозвана "влада" у Приштини. У последње време они говоре о заузимању севера, о територији. То буквално може да се упореди са радикализмом и национализмом 1999. године. У Митровици се готово сваког другог дана дешавају напади, инциденти... Исто се дешава јужно од Ибра - каже Радаковић. 

Кфороваца све мање

Радаковић оцењује да је међународна заједница инфериорна и да покушава да буде трећи, независни партнер.
- Од њих грађани не очекују више ништа. Кфора је на улицама све мање, Еулекс се са чувеним џиповима појављује по граду, али није безбедније. Можда ће се ситуација променити када се формира ЗСО - закључује Радаковић.

/Радаковић иначе одбраном "ЗСО" покушава да сачува своје место и плату, не постоји Србин на Косову и Метохији који верују да ће једна шиптарска институција, само зато што су у њој запослени Срби, донети било какав бољитак српком народу. Напротив, омогућиће да се отвори капија шиптарском екстремизму и насиљу које ће нанети, у овом тренутку - несагледиву штету Србима на овом простору/.

Његови суграђани, додаје, страхују од могућих већих проблема.

- Ситуација изгледа мирније, а у ствари је толико наелектрисана да фали једна шибица па да све пукне. То се осећа у ваздуху, а разлози су можда и Брисел, и инсистирање да се уклони парк са моста у центру града, а можда и због утакмице која би требало да се одигра између Србије и Албаније - коментарише Радаковић. 



Извор: Вести    :: © 2014 - 2015 ::    Молимо за навођење извора

Post a Comment

Молимо Вас да коментаришете у духу српског језика - искључиво ћирилицом! У супротном ће коментари вероватно бити уклоњени.

 
Copyright © 2014 - 2021 КМ Новине